drzewa-szybkorosnace

Drzewa szybko rosnące – jakie gatunki wybrać?

Drzewo w ogrodzie prezentuje się dostojnie – nadaje mu charakteru swą wyjątkową koroną, jest niebywałą ozdobą przez cały rok. Drzewa są również niezwykle pożyteczne zapewniając właściwy cień latem, dając też schronienie ptakom. Czy są gatunki drzew szybko rosnące?

Trudno wyobrazić sobie wspaniały ogród bez drzew. Miłość do nich jest w gruncie rzeczy kulturowa, bowiem dawniej sadzono zawsze drzewa liściaste w okolicach domu traktując je jako opiekunów. Nie bez powodu domowego ogniska strzegły lipy czy jabłonie, a od złych mocy chroniły także doniosłe dęby. Choć w świeżo założonym ogrodzie trudno o wielkie drzewa, warto wprowadzić do niego kilka szybkorosnących gatunków, które wprowadzą upragniony cień i nadadzą ogrodowi mistycznej magii.

Jakie drzewo wybrać do ogrodu?

Drzewa to rośliny długowieczne, dlatego też na wspaniały i olśniewający efekt wielkiej korony musimy poczekać przynajmniej kilkanaście lat. Nie w każdym rodzaju ogrodu możemy sobie również pozwolić na wyjątkowo okazałe gatunki – szczególnie w miastach, gdzie często mamy do czynienia z tak zwanymi mikroogródkami, pod którymi znajduje się garaż.

Przed wyborem upragnionego drzewa warto także zastanowić się, na jakim nam zależy – liściastym czy iglastym? Te pierwsze gwarantują zmienność ogrodu w zależności od pory roku zdobiąc go piękną wiosenną zielenią, jesienną żółcią i czerwienią. Drzewa iglaste pozostają natomiast wiecznie zielone, doskonale współgrając ze śnieżną zimową aurą.

Podczas wyboru drzewa ogrodowego warto też rozważyć drzewa szczepione na pniu – choć nie będą aż tak spektakularne, jak dęby czy lipy, pozwolą na wprowadzenie wielu pięter w ogrodzie, ale co najważniejsze – na różnorodność. Doskonale sprawdzą się również w ogrodach położonych na garażu bowiem ich system korzeniowy jest stosunkowo płytki.

Jakie są drzewa szybkorosnące?

Szeroki wybór drzew i krzewów sprawia, że czasem ciężko wybrać idealną roślinę. W dobie zmian klimatycznych, gdy cień jest na wagę złota coraz częściej sięgamy po drzewa szybkorosnące. Zalicza się do nich przede wszystkim drzewo tlenowe oraz surmię, choć i wśród naszych rodzimych gatunków można znaleźć kilka, które w dość szybkim czasie zachwycą nas bujną koroną.

Do drzew szybkorosnących zalicza się brzozę – ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się brzoza pożyteczna, której walorem ozdobnym jest przede wszystkim śnieżnobiała kora. Warto pamiętać, że drzewo to nie osiągnie wymarzonych rozmiarów w przeciągu roku czy dwóch, nie mniej – w porównaniu do innych drzew rodzimych rośnie stosunkowo szybko.

Podobnie, jak brzoza, również lipa doskonale prezentuje się w ogrodzie. Na efektowne drzewo należy poczekać przynajmniej kilka lat, jednakże od samego początku lipa będzie zachwycać pięknym zapachem oraz bujną koroną. Warto też pamiętać, że młode liście lipy są doskonałą alternatywą dla ruccoli, a zatem te wyjątkowe drzewo będzie też przydatne w kuchni!

Miłośnicy rodzimych gatunków do drzew szybkorosnących zaliczą też wierzby – aby faktycznie jednak osiągnęła znaczące rozmiary w krótkim czasie, wymaga właściwych warunków, czyli wilgoci. Podobnie szybko rośnie rokitnik, choć należy uważać na jego inwazyjność!

Jeśli zależy nam na modnym dodatku do ogrodu, koniecznie powinna znaleźć się w nim surmia, czyli popularna katalpa. To drzewo, które ma wspaniałą koronę w formie parasola, zapewnia idealny cień w upalne dni i naprawdę jest cudowną ozdobą. Wadą jest tu jedynie krótki okres wegetacyjny.

Warto rozważyć w ogrodzie również mniej oczywiste, choć równie pięknie drzewa, jak klasyczny klon czy smukłą topolę. Nie można też zapomnieć o iglakach, wśród których prym wiedzie świerk oraz modrzew. Wybór drzewa powinien jednak być dopasowany do wielkości ogrodu, ale też i okolicznych działek. Każde drzewo jest dobrym wyborem – to nie tylko wspaniała ozdoba, ale przede wszystkim doskonałe miejsce tak i dla ptaków, jak i innych stworzeń, które chowają się wśród bujnego listowia.