Co posadzić przed domem od ulicy?

Dobrze zaplanowany ogród to nie tylko piękne i kwieciste rabaty, ale również doskonała ochrona przed sąsiadami czy hałasem od ulicy. Aby uzyskać zamierzony efekt warto wiedzieć co i gdzie posadzić, aby cieszyć się ciszą i prywatnością – co zatem posadzić przed domem od ulicy?

Przystępując do prac aranżacyjnych ogrodu konieczne jest dobre rozplanowanie nasadzeń. Powinny one uwzględniać nie tylko krzewy i kwiaty, ale również drzewa, które dobrze dobrane są znakomitym elementem żywopłotu, tłem dla innych roślin oraz niezastąpioną ochroną przed słońcem. Inne sadzimy odgradzając się od sąsiada, inne z kolei przy wjeździe na teren. Drzewa alejowe to z kolei doskonały wybór do obsadzenia granicy działki z ulicą.

Jak dobierać drzewa do ogrodu?

Drzewa w ogrodzie są bardzo ważne – są elementem krajobrazu, wprowadzają różnorodność, stanowią schronienie dla dzikich zwierząt, dają również pożądany latem cień. Istnieje wiele szkół doboru drzew, ale warto sadzić te, które przede wszystkim podobają się nam z zachowaniem pewnym zasad, jak ich odległość od domu czy płotu, szczególnie jeśli granica naszej działki jest również granicą sąsiada.

Podczas gdy jedne gatunki doskonale sprawdzą się jako tak zwane solitery, inne drzewa będą świetnym elementem żywopłotu, dzięki czemu urozmaicimy nieco nasz ekosystem i krajobraz. Warto też stawiać na gatunki drzew, które są rodzime, a przynajmniej teren, żyzność gleby i ogólne warunki są dostosowane do danego gatunku, dzięki czemu wybrane przez nas okazy będą mogły swobodnie się rozrastać.

Drzewa od ulicy – jakie wybrać?

Aranżując ogród dobrze jest zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli posiadamy działkę, w której część graniczy z ulicą, oprócz estetyki powinniśmy wziąć pod uwagę również ochronę przed spojrzeniami przechodniów oraz ochronę przed smogiem i pyłami, które są nieodłącznym towarzyszem samochodów.

Nie każdy gatunek drzewa poradzi sobie z takim wyzwaniem – nie wszystkie bowiem są odporne na zanieczyszczone powietrze. Drugą istotną sprawą jest również wzrost drzew, które mają nas osłonić od ulicy – powinny one rosnąć stosunkowo szybko, posiadać gęstą koronę, dzięki czemu faktycznie spełnią one swoją rolę.

Drzewa alejowe – doskonały wybór na drzewa od ulicy

Dobrym wyborem są drzewa alejowe – charakteryzuje je stosunkowo szybki wzrost, gęsta i rozłożysta korona, dzięki czemu są doskonałą ochroną przed hałasem oraz spalinami, a przy okazji są świetnym źródłem cienia i schronienia dla dzikich zwierząt, jak ptaki czy wiewiórki.

Do drzew alejowych możemy zaliczyć zarówno drzewa znane z parkowych alei, jak lipy czy kasztany, ale również i klony oraz popularne w ostatnich latach drzewa tlenowe. Nasz sklep ogrodniczy oferuje szeroki wybór gatunków, które z powodzeniem można dopasować do różnych aranżacji – zarówno do ogrodów rustykalnych, jak i tych nowoczesnych.

Drzewa w ogrodzie podkreślają jego charakter, wprowadzą nowy wymiar oraz życie. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, które bez problemu dopasujemy zarówno do lokalnego krajobrazu, jak i do wielkości ogrodu – jeśli nie masz miejsca na klasyczną lipę, warto pomyśleć o drzewku na pniu, które również może prezentować się oszałamiająco.