Sierpień w ogrodzie – końcówka lata pełna kolorów

Lato w ogrodzie to wyjątkowy czas, który cieszy niezwykłą feerią barw. W sierpniu zdecydowanie zaczyna dominować złoto, przez które przebija róż oraz fiolet – to przede wszystkim czas porządków, w którym należy wykonać określone prace ogrodowe przygotowujące rośliny do nadchodzącej jesieni. Jakie kwiaty kwitną w sierpniu nadając tajemniczości rabatom oraz jakie prace należy wykonać w tym czasie?

Pierwsze skojarzenia z sierpniem to bez wątpienia złoto – wpływ na to ma dojrzałe zboże, jak i żółknące liście, które są oznaką nadchodzącej jesieni. Mimo to, sierpniowe kwietne rabaty mogą być pełne koloru, bo nadszedł czas na rodzinę astrowatych, która zachwyca feerią barw oraz na hortensje, które od wielu lat królują w polskich ogrodach. W drugiej połowie miesiąca należy także rozpocząć przygotowania do zakończenia sezonu wegetacyjnego.

Kolorowe rabaty, czyli kwiaty kwitnące w sierpniu

Każdy miłośnik ogrodu marzy o rabatach, które kwitną od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Aby ogród zachwycał kolorami, najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie roślin sezonowych, a zatem odwiedzając szkółkę roślin lub sklep należy zwrócić uwagę, co w danej chwili posiada pąki, lub co aktualnie kwitnie.

Wybierając rośliny kwitnące do ogrodu w sierpniu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze oczekiwania. Choć byliny bez wątpienia nadają rabatom charakteru, znakomicie komponują się z krzewami, które z roku na rok poddane odpowiedniej pielęgnacji stają się gęstsze i kwitną znacznie bardziej obficie.

Do krzewów kwitnących w sierpniu zalicza się:

  • budleja Davida;
  • hortensje: bukietowe, ogrodowe, krzewiaste;
  • róże;
  • hibiskusy.

Tłem zarówno dla krzewów, jak i bylin są natomiast pnącza. Kwitnące w sierpniu to przede wszystkim olśniewający milin oraz miododajna rdestówka auberta, która kwitnie aż do mrozów. Wciąż wspaniałymi kwiatami zachwycają powojniki oraz kobea pnąca.

Uzupełnieniem sierpniowego, kwietnego ogrodu bez wątpienia są wspaniałe byliny. Odpowiednio dobrane mogą podkreślić rustykalność lub nowoczesność rabat, otwierając magiczne drzwi do tajemniczego, baśniowego świata.

Byliny kwitnące w sierpniu znane są przede wszystkim z babcinych ogrodów:

  • rozchodniki;
  • floksy wiechowate;
  • dzielżany;
  • krwawniki;
  • ostróżki;
  • żółwiki;
  • jeżówki;
  • pysznogłówki;
  • astry Marcinki.

Wciąż swoją urodą cieszą miododajne szałwie omszone czy kocimiętka, choć część jak języczka Przewalskiego oraz lawenda, powoli przekwitają. Sierpniowe rabaty warto uzupełnić także malwami, aksamitkami, nagietkami, kosmosami czy rudbekią. Na początku miesiąca swoim pięknem zaskakują także mieczyki oraz kanny.

Jak dobierać kwitnące kwiaty w sierpniu?

Czas kwitnienia roślin zależny jest również od położenia geograficznego. W innym terminie rośliny będą kwitły w osłoniętych od wiatru dolinach, a w innym w położonej na północy Suwalszczyźnie. Różnica może wynosić nawet kilka tygodni, dlatego też dobór roślin na rabaty powinien być dopasowany nie tylko od kalendarzowego kwitnienia, ale przede wszystkim od położenia geograficznego.

Aby rabata kwietna cieszyła oko również w sierpniu i zachwycała wyjątkowymi zapachami od wczesnej wiosny aż do mrozów, rośliny powinny być sadzone naprzemiennie. Gdy przekwitną wiosenne tulipany, obok nich pojawią się zachwycające w sierpniu mieczyki. Serduszkę okazałą zastąpi wspaniała ostróżka, a lilie wymienią się z uroczymi jeżówkami.

Sierpień w ogrodzie może być zatem pełen kolorów, które przypominać będą o pachnącej wiośnie i ciepłym lecie. By jeszcze mocniej podkreślić kwietne walory, w tym czasie warto rozpocząć również jesienne prace, o których piszemy w kolejnym wpisie.