Szczepienia kojarzą nam się przede wszystkim z zabiegiem zdrowotnym, którego celem jest ochrona przed wirusami. W ogrodnictwie szczepienia mają inny cel, choć ochrona nierzadko jest punktem wyjściowym. Czym zatem jest szczepienie roślin, jakie szczepienia są konieczne i przede wszystkim jakie są cechy szczepionych roślin?
Szczepienia roślin mimo, że nie jest to forma zastrzyku, również ma na celu ochronę danej rośliny, zwiększenie jej kwitnienia czy ilości plonów. Poprzez szczepienie otrzymuje się również nowe gatunki, które stanowią ozdobę ogrodu lub są dostawcami przepysznych owoców.
Jakie rośliny można szczepić?
Szczepienie roślin najczęściej dotyczy drzew owocowych – to właśnie dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest otrzymanie smacznych i soczystych jabłek, które są odporne na szkodniki i choroby grzybowe, nie wymagają też regularnych oprysków.
Szczepienia wykonuje się również w przypadku drzew i krzewów, a nawet bylin, ozdobnych – w ten sposób niektóre egzotyczne gatunki z powodzeniem mogą rosnąć na polskich rabatach. Szczepione rośliny mogą również mieć inny pokrój – drzewa są na przykład karłowate i płaczące, wprowadzając w ten sposób większą różnorodność.
Na czym polega szczepienie roślin?
Do szczepienia roślin są nam potrzebne dwa gatunki – na podkładkę i na zraz. Na podkładkę wybiera się roślinę, która jest odporna na mróz, choroby i szkodniki i doskonale radzi sobie w lokalnych warunkach klimatycznych. Jej zadaniem jest dostarczanie składników minerałów do rośliny szlachetnej, która będzie tą faktyczną ozdobą ogrodu.
Zraz to właśnie ta część rośliny szczepionej, którą się najczęściej zachwycamy. Są to odmiany szlachetne lub mateczne (w sadownictwie), które nadają całej roślinie konkretny pokrój czy zapewniają dekoracyjność.
W zależności od rodzaju rośliny szczepienie wykonuje się w okresie zimowym, choć konkretny czas zależy od rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego danej rośliny.
Co daje nam szczepienie roślin?
Dzięki szczepieniu roślin otrzymujemy bardzo konkretne gatunki, które są odporne na choroby czy szkodniki. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale w przypadku na przykład jabłoni szczepienie jest konieczne aby uzyskać konkretny rodzaj owoców. Drzewko, które zasadzimy z pestki ulubionego jabłka nie powtórzy cech drzewa matecznego – możliwe jest to tylko poprzez szczepienie.
Szczepienie roślin pozwala nam również na stworzenie drzewek, które doskonale sprawdzą się w małym przydomowych ogródkach – wysokość podkładki niejako decyduje o docelowym wzroście rośliny. Dzięki zabiegowi szczepienia możemy też uzyskać różne pokroje roślin – w tym modrzewie czy brzozy płaczące.
Rośliny szczepione na pniu, które warto mieć w swoim ogrodzie
Mnogość roślin szczepionych na pniu sprawia, że czasami trudno zdecydować się na konkretny wybór. Zapraszamy serdecznie do naszej szkółki drzew i krzewów ozdobnych Ulińscy, gdzie z przyjemnością doradzimy w doborze właściwej ozdoby ogrodu. Wśród roślin szczepionych na pniu w naszej szkółce znajdą państwo między innymi:
- migdałka trójklapowego;
- klony kuliste;
- śliwy i rajskie jabłonie;
- jałowce;
- sosny, świerki i modrzewie;
- hortensje;
- wierzby hakuro;
- róże.
Jak pokazują powyższe przykłady, wybór roślin szczepionych na pniu może być naprawdę imponujący i każdy miłośnik kwietnych ogrodów znajdzie tu coś dla siebie. Drzwi naszej szkółki roślin pod Grodziskiem Mazowieckim stoją dla miłośników ogrodów otworem!