kiedy_drzewa_iglaste

Kiedy sadzi się drzewa iglaste?

Pielęgnacja ogrodu, w tym drzew, to oprócz doboru odpowiedniego stanowiska, gleby, nawozów czy oprysków, również właściwy czas sadzenia. O tym, kiedy sadzimy daną roślinę, decydujemy na bazie rodzaju sadzonki – z doniczki lub gruntu – jak i oceniając wiek samego drzewa.

Drzewa iglaste cieszą się dużą popularnością – nie bez powodu! Iglaki są wspaniałą dekoracją ogrodu przez cały rok. Stanowią świetne tło dla innych roślin ozdobnych, ale najważniejsze że ochraniają nas przed wiatrem, pyłem czy sąsiadami przez pełne 12 miesięcy. Aby jednak cieszyć się ich pięknem konieczne jest ich właściwe posadzenie. Kiedy zatem sadzi się drzewa iglaste?

Rodzaj sadzonki – kopana z gruntu i doniczki

W sklepach ogrodniczych można znaleźć dwa rodzaje sadzonek drzew iglastych – z tak zwanym gołym korzeniem oraz w doniczkach. Sadzonki drzew iglastych, które były uprawiane w doniczkach możemy sadzić przez cały rok, o ile gleba nie jest zamarznięta, ponieważ ich system korzeniowy nie jest uszkodzony podczas przesadzania. To, że możemy tak robić nie oznacza jednak, że zagwarantuje nam to prawidłowy rozwój rośliny, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na zakup już dość sporego drzewka.

Sadzonki z gołym korzeniem, inaczej kopane z gruntu musimy natomiast zasadzić jak najszybciej po zakupie. Rośliny kopane z gruntu mimo, że są uprawiane w wyspecjalizowanych szkółkach roślin, podczas wykopywania mogą mieć uszkodzone korzenie, które wymagają regeneracji. Dodatkowo rośliny bez gleby narażone są na szybsze wysuszenie korzeni, co zaś sprzyja obumarciu rośliny.

Kiedy sadzimy rośliny kopane z gruntu?

Sadzonki drzew iglastych kopane z gruntu sadzimy jak najszybciej po zakupie – najlepiej tego samego dnia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy by zabezpieczyć sadzonkę i zapewnić korzeniom właściwą wilgotność, co zdecydowanie ograniczy uszkodzenia.

Najlepszym okresem na sadzenie drzew iglastych jest sierpień oraz wrzesień. Gleba jest wtedy jeszcze stosunkowo nagrzana, a jesienne opady deszczu oraz mniej palące słońce sprzyjają regeneracji uszkodzonych korzeni. Sadząc iglaki o tej porze roku mamy większą pewność, że sadzonka zdąży się ukorzenić w nowym miejscu przed nadejściem silnych mrozów.

Oczywiście, miejsce w którym sadzimy iglaki kopane z gruntu należy we właściwy sposób przygotować – potrzebna jest żyzna gleba. Nie zapominajmy, że nowe rośliny do regeneracji i rozwoju potrzebują też wody, dlatego jeśli jesień nie obfituje w opady deszczu, sami musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie.

Iglaki uprawiane w donicach – kiedy sadzić?

Przyjmuje się, że rośliny uprawiane w donicach możemy sadzić przez cały rok – jest to prawda, nie mniej aby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny warto się do tego we właściwy sposób przygotować. Po pierwsze, jeśli nasz iglak przebywał w pomieszczeniu zamkniętym, wsadzenie go do gruntu wczesną wiosną może być zbyt dużym szokiem termicznym, który wpłynie negatywnie na sadzonkę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe hartowanie rośliny, dzięki czemu powoli będzie przyzwyczajać się do nowych i naturalnych warunków.

Po drugie, podobnie jak w przypadku roślin kopanych, dla iglaków w doniczkach również najlepszym czasem na sadzenie jest koniec lata i wczesna jesień. Efekt zachodzi ten sam – ciepła gleba oraz większa wilgotność powietrza sprzyja ukorzenieniu, dzięki czemu iglak będzie gotowy na nadejście zimy.

Jeśli jednak zakupimy iglaka w doniczce latem, nic nie stoi na przeszkodzie by wsadzić go do gruntu. Do właściwie przygotowanego podłoża wsadzamy naszą sadzonkę z doniczki i pamiętamy o regularnym podlewaniu. To ważne, aby roślina miała regularny dostęp do wody szczególnie w upalne dni – tylko wtedy możliwe jest właściwe ukorzenienie.

Kiedy przesadzamy stare iglaki?

Oddzielną kategorią są tak zwane drzewa stare, czyli wieloletnie. Mają one dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową i są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego też właściwe wsadzenie takich okazów ma szczególne znaczenie.

Przede wszystkim duże drzewa potrzebują bardzo dobrze przygotowanego podłoża z ziemią próchniczą. Musimy zadbać o to, aby dół miał odpowiednią wielkość, aby korzenie mogły swobodnie się rozwijać.

Odpowiednim okresem dla wsadzenie dużych iglaków jest wczesna jesień i bezwzględnie powinniśmy wsadzać je właśnie w tym okresie. To idealny czas na regenerację korzeni przed zimą, a gleba jest odpowiednio ciepła i wilgotna. Sadzenie dorosłych drzew w tym okresie znacząco zwiększa szanse na przyjęcie się naszego drzewka.

Drzewa iglaste najlepiej sadzić jesienią, choć oczywiście czasem nie mamy wyboru i musimy zasadzić je wczesną wiosną lub w środku lata. Pamiętajmy, że moment wsadzania, jak i okres w jakim to robimy ma wpływ na regenerację korzeni i przygotowanie sadzonek do zimy.