drzewa-ozdobne

Kiedy i jak sadzić drzewa ozdobne?

Drzewa w ogrodzie są jego nieodzownym elementem – to właśnie te wyjątkowe rośliny wprowadzają do niego magię, ale przede wszystkim są jego centrum wokół którego koncentruje się życie. To właśnie pod drzewem można zaaranżować uroczą pergolę, mini altankę albo przygotować funkcjonalny plac zabaw. Jak prawidłowo sadzić drzewa ozdobne, aby się przyjęły?

Sadzenie drzew ozdobnych, podobnie jak i innych roślin zależne jest od dwóch czynników – pogody, a także formy w jakiej je zakupiliśmy. Inaczej bowiem należy postępować z roślinami w donicach, a inaczej z drzewami i krzewami kopanymi z gruntu.

Jaka jest najlepsza pora na sadzenie drzew ozdobnych?

Przyjęło się, że drzewa należy sadzić wczesną wiosną oraz jesienią. To właśnie wtedy jest największa szansa, że się przyjmą i już w najbliższym czasie będą nas cieszyć wspaniałym przyrostem. Faktycznie drzewa sadzone w tym czasie mają najwięcej szans na przyjęcie się ponieważ w obu przypadkach występują stosunkowo częste opady, a temperatura otoczenia wciąż jest umiarkowana co sprzyja regeneracji korzeni.

Drzewa sadzone jesienią mają czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów, a także na właściwy pobór pokarmu z gleby w pierwszych wiosennych miesiącach. Nasadzenia wykonane w październiku, jeśli zostały wykonane prawidłowo, a roślina nie zmaga się z chorobą, niemal zawsze się przyjmują. Nasadzenia wiosenne wykonujemy dopiero w momencie, w którym gleba odmarznie, a zatem w każdym regionie kraju może to być inny termin. W tym wypadku drzewa mogą być jednakże narażone na okresowe susze, co znacznie utrudni proces przyjęcia się drzewka.

Wybór pomiędzy wiosną, a jesienią dotyczy jednak przede wszystkim roślin kopanych z gruntu. Drzewa kupowane w donicach można bowiem sadzić przez cały rok pamiętając o właściwej pielęgnacji w trakcie robienia nasadzenia jak i tuż po nim.

Jak we właściwy sposób sadzić drzewa ozdobne?

Aby mógł rozwinąć się system korzeniowy należy we właściwy sposób przygotować roślinę do wsadzenia. Podstawą jest odpowiedni dołek – powinien być większy niż donica, wypełniony podłożem dopasowanym do wymagań drzewka.

Przed wsadzeniem drzewa dół należy zalać wodą i pozwolić jej wsiąknąć. Do tak przygotowanego podłoża wsadzamy drzewo, przysypujemy ziemią i ugniatamy, aby ustawić je w pionie. Większe drzewa dobrze jest przymocować pasami, tak aby utrzymały się w pionie nawet pomimo silnych wiatrów.

Po posadzeniu drzewa konieczne jest ponowne, obfite podlanie. W zależności od pory roku, a także pogody panującej na zewnątrz konieczne jest stałe podlewanie rośliny co pomoże jej we właściwym rozwinięciu systemu korzeniowego. Aby woda sięgała korzeni dobrze jest wykonać wokół drzewa wał z gliny – bajoro, które wytworzy się wokół pnia będzie stopniowo wsiąkać w ziemię docierając bezpośrednio do korzeni.

W pierwszym roku po posadzeniu nie należy drzewa nawozić – wyjątkiem jest ekstrakt z pokrzywy (może być również w postaci gnojówki), który wspomaga ukorzenienie.

Właściwe sadzenie drzew zależne jest zarówno od samego gatunku drzewa, jak i od sposobu jego uprawy – te kopane bezpośrednio z gruntu, czyli z gołym korzeniem najlepiej wsadzać do gruntu wiosną lub jesienią, zaś te z donicy – przez cały rok, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta.