jakie_sa_drzewka_ozdobne

Jakie są drzewka ozdobne?

Drzewka ozdobne to bardzo szerokie pojęcie – w zasadzie można podpiąć pod nie każde drzewo, bowiem wiele z nich, nawet tych popularnych, charakteryzuje się wyjątkowym pokrojem, pięknymi liśćmi oraz nietuzinkowymi cechami indywidualnymi, które zależą od warunków w naszym ogrodzie.

Za drzewa ozdobne uznaje się każde drzewo, które nie jest drzewem owocowym. Nie mniej, nawet i te owocowe nierzadko są doskonałą ozdobą naszego ogrodu, dlatego warto uwzględnić również i je podczas aranżacji rabat. Wybierając drzewka ozdobne na rabaty najlepiej jest pomyśleć o różnorodności – w kolorze i pokroju, aby nasz ogród był naprawdę zaczarowany.

Jakie są cechy drzew ozdobnych?

Niektóre drzewa ozdobne wyglądają przepięknie jako solitery, czyli tak zwane drzewa samotne. Charakteryzują się unikalnym pokrojem, ciekawą koroną albo wyjątkowym wybarwieniem liści. Do takich drzew zalicza się między innymi klony palmowe – są dość niewielkich rozmiarów, a ich znakiem rozpoznawczym jest wspaniała korona.

W roli soliterów sprawdzą się także niektóre świerki oraz sosny, które mogą przybierać różne formy, szczególnie jeśli są wystawione na działanie wiatrów, które wykrzywiają ich pędy oraz pień tworząc fantastyczne kształty.

Drzewa ozdobne mogą dekorować nasz ogród również wspaniałymi kwiatami – jak migdałek trójklapowy czy świdośliwa. Podobnie jest w przypadku rajskiej jabłoni, która nie tylko ma wspaniałą ozdobną koronę, ale dodatkowo wytwarza owoce, które są nie tylko jadalne, ale również niezwykle bogate w witaminę C.

Dla wielu drzew ozdobnych charakterystyczna jest także kora – tu warto zwrócić uwagę na brzozy, które dzięki biało-czarnym paskom zdobią nasze rabaty także zimą.

Jak dobrać drzewa ozdobne do ogrodu?

Wybór drzew ozdobnych do ogrodu jest naprawdę bardzo duży. W ofercie centrów ogrodniczych znaleźć można rodzime gatunki, jak lipa czy dąb, ale też i cieszące się dużą popularnością katalpy czy klony. Decydując się na drzewo do ogrodu, które ma być ozdobą warto przede wszystkim zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać.

Rośliny iglaste będą zielone przez cały rok (z wyjątkiem modrzewia), a zatem są świetnią bazą jako tło dla krzewów i kwiatów, ale też i dla innych drzew. Przed iglakami warto zasadzić klony – są nieco niższe, ale charakteryzują się gęstą koroną, która na jesieni przybiera niesamowite kolory. Niezwykła ozdobą będzie też jarząb – nie jest on wysokim drzewem, ale kolorowe korale jakimi jest obsypany na jesieni zdecydowanie wprowadzą magię na rabaty.

Świetnym sposobem na odgrodzenie się od sąsiadów jest także wybór drzew ozdobnych kolumnowych. Buki i graby sprawdzą się w tej roli idealnie, szczególnie jeśli wpleciesz w nie również inne drzewa o podobnym pokroju, które wiosną zachwycą cię bogatym kwitnieniem.

Wokół domu lub w tak zwanej strefie relaksacyjnej dobrze sprawdzą się natomiast drzewka ozdobne z szeroką koroną, która dodatkowo zapewni cień – jak katalpa, którą charakteryzuje też stosunkowo szybki wzrost. Pomyśl też o gatunkach ozdobnych z liści, bowiem dobrze się będą komponować z donicami i kwiatami jednorocznymi wprowadzając nieco śródziemnomorskiego klimatu.

Drzewa ozdobne do małych ogrodów

Właściciele małych ogródków, szczególnie na osiedlach wielorodzinnych, nie zawsze mogą pozwolić sobie na posadzenie wielkich drzew, które byłyby wspaniałą ozdobą. Nie oznacza to, że nie znajdą nic dla siebie! Alternatywą dla klasycznych drzew są drzewka na pniu.

W ofercie drzewek szczepionych na pniu znaleźć można wiele ciekawych propozycji, do których zalicza się klasyczne wierzby, brzozy, ale też i śliwy czy migdałki. Choć nie będą to wielometrowe drzewa, z pewnością wprowadzoną na rabaty odświeżenie.

Sklep ogrodniczy to najlepsze miejsca do poszukiwania drzewek ozdobnych – szeroki wybór odmian i gatunków sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, dzięki czemu w ogrodzie zagości prawdziwe życie. Wybierając drzewo ozdobne do swojego ogrodu pamiętaj o uwzględnieniu naturalnych warunków, do których zalicza się srogość zimy, rodzaj gleby oraz jej wilgotność.