Jakie iglaki do ogrodu najlepiej wybrać?

Drzewo w ogrodzie jest bardzo ważne – zapewnia cień, ale stanowi też centralny punkt rabat. Wybór właściwego jest zatem dość istotny. Nie bez powodu stawiamy na iglaki – są cały rok zielone, a zatem cieszą nas swoją urodą przez pełne dwanaście miesięcy. Ale który będzie najlepszy?

Modrzew, świerk, jodła oraz sosna – to najpopularniejsze drzewa iglaste dostępne w ofertach sklepów ogrodniczych. Każde z nich jest wyjątkowe i wprowadza do ogrodu magię. Choć małe okazy często swoim wyglądem przypominają urocze choinki świąteczne, warto mieć na uwadze, że z czasem zamienią się w wielkie drzewo, zatem ich wybór do ogrodu powinien być przemyślany.

Jakie jest najlepsze drzewo iglaste do ogrodu?

Każdy iglak ma inne cechy. Świerki rosną stosunkowo szybko, są zwarte. Jest to jednak drzewo, które mocno zacienia, dlatego jeśli zależy ci na ażurowej koronie, świerk zdecydowanie nie jest dobrym wyborem. Drugą wadą świerka jest również jego zapotrzebowanie na wodę oraz stosunkowo płytkie korzenie – to drzewo, które przyczynia się do obniżenia wód gruntowych, a zatem nie warto wybierać go na tereny, które zagrożone są letnią suszą.

Drugim, niezwykle popularnym iglakiem jest sosna. Również rośnie stosunkowo szybko, a jej korona jest ażurowa – zapewnia cień, ale posadzona w okolicy domu nie zacieni go całkowicie. Jest też znacznie odporniejsza na suszę, a ilość ciekawych gatunków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jodła i modrzew to natomiast dość specyficzne iglaki. Jodła choć ma delikatne igły i jest niezwykle przyjemna w dotyku, nie przetrwa w każdym zakątku Polski, ponieważ jest stosunkowo mało odporna na mroźne zimy. Podobnie jak świerk wymaga też znacznego nawodnienia, co może nie być możliwe w tych regionach, które są zagrożone suszą. Modrzew, choć latem prezentuje się przepięknie, zimą traci swoje igły.

Jak dobrać iglaka do ogrodu?

Wybierając iglaka do ogrodu warto zatem zastanowić się najpierw nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Sosny doskonale sprawdzą się w ogrodach lekkich, rustykalnych, ale też i nowoczesnych, podczas gdy świerki wprowadzą na rabaty dużo cienia i mroku.

Ważne jest także zapoznanie się z klimatem, jaki panuje w okolicy – stale obniżający się poziom wód gruntowych powoduje, że wiele drzew może nie poradzić sobie z coraz częstszymi suszami. Z czasem drzewa osiągają pokaźne rozmiary, co może też być zagrożeniem dla zabudowy oraz życia.

Przed zakupem iglaka warto skonsultować się ze szkółką drzew w okolicy i wybrać ten gatunek, który najlepiej radzi sobie z lokalnych warunkach.