Listopad to ostatni dzwonek by przygotować ogród na nadchodzące mrozy i śnieg. Mimo, że ogród nie będzie już cieszył feerią barw, większość roślin powoli zamiera, to właśnie teraz nadszedł czas na najważniejszą pielęgnację, która zabezpieczy twoje rośliny w okresie zimowym.
Jesień, nawet ta późna, to dla ogrodu jeden z najważniejszych momentów. Od właściwych przygotowań teraz zależy, czy wiosną ogród obudzi się z zimowego snu zachwycając nas soczystą zielenią i obłędnym kwitnieniem. Zobacz, co musisz zrobić przed nadchodzącymi mrozami!
Ostatnie nasadzenia i zabezpieczanie drzew
Początek listopada to ostatni moment sadzenia drzew z gołym korzeniem. Prace te powinno wykonywać się w październiku, ale ze względu na zmiany klimatyczne listopad coraz częściej jest miesiącem stosunkowo ciepłym i wilgotnym, a to oznacza, że jeśli nie zdążyliśmy jeszcze czegoś posadzić – możemy to zrobić jeszcze teraz. Są jednak pewne warunki – musimy uważnie śledzić prognozy pogody i jeśli zapowiadane są mrozy lub przymrozki nowo poadzoną roślinę należy zabezpieczyć kopczykując ją.
Jeśli jesteśmy już przy kopczykowaniu, to czynność tę wykonujemy również w przypadku młodych drzew i krzewów, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej lub niedawno zostały poadzone. Taki zabieg zabezpieczy je przed silnymi mrozami.
Bardziej delikatne rośliny, których mrozoodporność jest niższa, niż ta występująca w naszym regionie, należy na zimę przykryć. Stosuje się do tego specjalną białą agrowłókninę, a także kapturki czy maty słomiano-tekturowe.
Kopczykowanie w 3 krokach!
- Obczyść grunt spod rośliny (jej pozostałości mogą wiosną okazać się źródłem infekcji)
- Usyp z ziemi kopczyk wysokości około 20-30 cm (jeśli zabezpieczasz hortensje- usyp kopczyk ok. 50 cm wysokości)
- Dodatkowo możesz przykryć kopczyk np. słomą lub agrowłókniną
Grabić, czy nie grabić? Czyli co zrobić ze spadającymi liśćmi?
Liście zalegające na trawniku nie zawsze wyglądają estetycznie. Jeśli taki widok nam przeszkadza można je zagrabić i odłożyć na kompost. Ale zalegające na trawniku przez zimę liście wcale trawy nie niszczą – tworzą warstwę ochronną murawy zabezpieczając ją przed mrozem. Dodatkowo utrzymują wilgoć, co jest bardzo ważne w przypadku silnych mrozów bez pokrywy śnieżnej. W trakcie zimy większość liści zamieni się w humus, czyli wzbogaci ziemię.
Decydując się na pozostawienie liści musimy jednak znać swoje rośliny – jeśli mieliśmy drzewa czy krzewy zaatakowane przez grzyby lub z różnymi chorobami, zaleca się zgrabienie i spalenie liści aby nie rozprzestrzeniać zakażenia na inne krzewy i drzewa. Pamiętaj, by do grabienia używać również specjalnych grabi, które nie zniszczą trawnika. Narzędzia do pielęgnowania ogrodu znajdziesz w punkcie sprzedaży bezpośredniej – Ulińscy Cash & Carry.
Pamiętaj o wzmocnieniu krzewów i drzew na pniu
Jesień i zima to oprócz mrozów również czas gwałtownych wiatrów, które mogą uszkodzić korony drzew i krzewów szczepionych na pniu. Konieczne jest przygotowanie odpowiednich podpór, które utrzymają w pionie nasze okazy. Możemy to zrobić wbijając wysokie pale i taśmą zabezpieczyć pień owijając o wbite elementy. Najbezpieczniej jeśli zastosujemy 3 pale na jedno drzewo, uzyskamy wtedy najlepszą stabilizację pnia. Silne wiatry nie pozostają bez wpływu również i na wysokie drzewa – po opadnięciu liści mamy lepszy podgląd na to, która gałąź może stanowić zagrożenie. W tym wypadku także należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
Dodatkowo w listopadzie możemy usuwać także martwe części roślin. Niektóre jednak – tak jak jeżówki – warto zostawić, aby samodzielnie rozsiały się na rabacie oraz stanowiły pokarm dla ptaków.
Nie zapomnij też o roślinach w donicach – część z nich z powodzeniem może zimować w piwnicy lub garażu, jak agapanty, część wymaga przeniesienia do domu, w którym przejdzie w stan zimowego letargu.
Wykorzystaj ostatnie promienie słońca na pracę w ogrodzie – to nie tylko przyjemność, ale również i zdrowie!