Jak działają i co oferują szkółki roślin?

Urządzając ogród wybieramy do niego nieco większe rośliny, które są już dość dobrze widoczne na rabatach. Ale czy wiesz, jak wyglądały na początku i kto o nie dbał? To zadanie właśnie dla szkółkarzy – szkółki roślin zajmują się bowiem przede wszystkim uprawą poszczególnych roślin, które później zdobią nasze ogrody.

Szkółka roślin to nic innego, jak gospodarstwo rolne, które zajmuje się uprawą roślin. To właśnie tu część z nich kiełkuje z pojedynczych nasion lub jest rozmnażana za pośrednictwem pędów lub kłączy. Właściwa opieka, która jest wynikiem ogromnej wiedzy, sprawia, że gotowe i piękne sadzonki możemy później zakupić w sklepie ogrodniczym.

Jakie są rodzaje szkółek roślin?

Podobnie, jak i w innych branżach, również szkółki roślin mają swoje specjalizacje. Związane jest to nie tylko z zapotrzebowaniem rynkowym w danym regionie, ale też możliwościami geograficznymi – nie wszystkie rośliny mogą bowiem swobodnie przetrwać w każdym zakątku świata bez odpowiedniego naświetlania czy ogrzewania.

Wielu szkółkarzy decyduje się również na konkretne specjalizacje, dzięki czemu są wstanie dostarczyć doskonałej jakości sadzonki klientom indywidualnym.

Szkółki roślin dzieli się przede wszystkim na:

Zaprezentowany podział nie oznacza jednak, że w konkretnych szkółkach roślin możemy zakupić tylko jedne konkretne rodzaje roślin. Wielu szkółkarzy prowadzi bowiem szkółki wielu rodzajów roślin – w jednym gospodarstwie ogrodniczym możemy znaleźć zarówno krzewy ozdobne, jak i byliny ogrodowe. Warto też zwrócić uwagę na specjalizację, szczególnie w przypadku drzew owocowych – niektóre z gospodarstw oferują jedynie nowe, popularne odmiany drzew owocowych, podczas gdy inne specjalizują się tylko w starych i regionalnych uprawach.

Czy rośliny ze szkółek roślin są lepsze?

Osoby, które zajmują się prowadzeniem szkółki roślin posiadają dużą wiedzę, która jest pomocna w pracy. Przede wszystkim doskonale zdają sobie sprawę, jakich warunków do prawidłowego rozwoju potrzebują poszczególne rośliny. Wiedza ta jest niezbędna szczególnie w trakcie wysiewu czy rozmnażania poprzez kłącza czy szczepki. Dodatkowo, szkółkarze cały czas monitorują swoją uprawę i reagują w momencie, gdy poszczególne rośliny są zaatakowane przez szkodniki czy choroby, które mogą doprowadzić do ich obumarcia.

Rośliny ze szkółek są również odpowiednio hartowane i odżywiane, dzięki czemu po wsadzeniu ich do ogrodu możemy cieszyć się ich doskonałych wzrostem i przede wszystkim pięknem każdej pojedynczej rośliny.

Co oferują szkółki roślin?

Wiele szkółek roślin prowadzi również sprzedaż swoich sadzonek. Jest ona dostępna zarówno dla sklepów ogrodniczych, projektantów zieleni, jak i klientów indywidualnych. Naturalnym jest, że wybór roślin w szkółce będzie mniejszy niż w sklepie ogrodniczym, ale ich jakość będzie równie wysoka.

W szkółce roślin bardzo często dostępne są również nawozy oraz narzędzia, dzięki którym bez problemu zadbamy o piękne rabaty. Doświadczeni szkółkarze podzielą się też radami dotyczącymi pielęgnacji, co będzie pomocne dla każdego właściciela ogrodu.

Szkółka roślin to doskonałe miejsce na wybór kwiatów do swojego ogrodu. Doświadczenie połączone z pasją sprawia, że to gospodarstwo, które pokochają wszyscy miłośnicy kwietnych rabat.