Brązowiejące iglaki

Brązowiejące iglaki – jak sobie z tym poradzić?

Polski krajobraz coraz częściej prezentuje usychające drzewa i krzewy iglaste. Powodem jest susza – fizjologiczna i hydrologiczna, której nie niweluje nawet padający od czasu do czasu deszcz. Czy możemy zatem zapobiec brązowieniu iglaków? Jak najbardziej!

Brązowienie iglaków najbardziej widoczne jest w końcówce zimy. Zdarza się, że drzewa i krzewy cały grudzień były pięknie zielone by nagle pod koniec lutego okryć się rdzą. Zazwyczaj zwalamy winę na mrozy, tymczasem jest to najmniej prawdopodobna przyczyna. Ale żeby wprowadzić właściwą pielęgnację iglaków, musimy najpierw zrozumieć ich potrzeby.

Dlaczego iglaki potrzebują zimą tak dużo wody?

W odróżnieniu od drzew i krzewów liściastych, w iglakach cały czas toczy się życie, o czym świadczą zimozielone igły. W konsekwencji zarówno krzewy jak i drzewa iglaste potrzebują stałego dostępu do wody. O ile dorodne drzewa mogą pobrać ją z głębszych warstw gleby, o tyle młode rośliny mają zbyt mały system korzeniowy.

Susza fizjologiczna dodatkowo spotęgowana jest przez silne wiatry, a także mróz, który wzmaga proces parowania wody obecnej w igłach. To, z kolei osłabia rośliny i sprawia, że są narażone na atak szkodników oraz wirusów, które mogą doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. Jak zatem temu zaradzić, jeśli zimy są coraz mniej śnieżne i deszczowe?

Przygotowanie iglaków na zimę – klucz do ich żywotności

Najważniejszym etapem w przygotowaniu iglaków do zimy jest ich podlewanie przed nadejściem mrozów. Musimy na bieżąco śledzić prognozy pogody i do czasu nastania przymrozków warto intensywnie podlewać ogród, jeśli akurat jesień jest słoneczna i bezdeszczowa.

Podlewanie powinno być również przeprowadzone jeśli zima jest słoneczna, bezśnieżna i sucha – gleba doskonale chłonie wtedy wodę, co wzmacnia iglaki przez całą zimę dostarczając im cennych minerałów i zapobiega wysuszaniu igieł.

W listopadzie nie zapomnij też o zastosowaniu specjalnego nawozu do iglaków. Pomoże on w gromadzeniu odpowiednich zapasów, które doskonale odżywią zarówno drzewa, jak i krzewy iglaste zwiększając ich odporność na trudne warunki atmosferyczne, jakie panują zimą.

Pielęgnacja wczesną wiosną – pierwsza pomoc po zimie

Ratunkiem dla wielu iglaków po zimie jest ich właściwa pielęgnacja wczesną wiosną, zanim jeszcze reszta ogrodu obudzi się do życia. To olej rydzowy, który zapobiega wysuszaniu liści i dodatkowo niszczy larwy szkodników bytujących na iglakach. Ale uwaga, ten zabieg można przeprowadzić pod koniec lutego i na początku marca, zanim obudzą się owady pożyteczne.

W doborze właściwych wiosennych odżywek, a także w doborze właściwego jesiennego nawozu, który wzmocni twoje iglaki podpowiemy ci w naszej szkółce roślin Ulińscy. Posiadamy szeroki wybór nawozów jesiennych, dedykowanych także do iglaków. Na uprawie roślin znamy się, jak mało kto – nasze sadzonki są tego doskonałym przykładem!